Makrotápanyagok - 2. rész - Vitaminok
A szervezet megfelelő működéséhez elengedhetetlen, hogy napi szinten fogyasszunk marko- és mikrotápanyagokat. A mikrotápanyagok közé sorolhatók a vitaminok, ásványi anyagok és a nyomelemek. Lássuk, hogy milyen vitaminok léteznek.
Ugyan a mikrotápanyagok nem szolgáltatnak energiát, de alapvető elemei az anyagcsere működésnek, így szükségünk van rá. Az emberi szervezetet mint egy nagy vegyi üzem, biológiai és kémiai-láncok, mechanizmusok sokaságát végzi nap mint nap és sajnos 1-2 vitamin vagy ásványi anyag hiánya megbonthatja ezt a kényes egyensúlyt és hiánybetegségek léphetnek fel. Ezt már az ókorban is felismerték, az egyiptomiak például májjal gyógyították a szürkületi vakságot. Sajnos manapság a nagyüzemi állattenyésztés és növénytermesztésnek hála az ételeinkben igen lecsökkent a mennyiségük, így szükséges őket más forrásokból bevinni, például vitamin- és ásványi anyag készítményekkel.
Mik is azok a vitaminok?
Szerves vegyületek, melyek létfontosságúak a szervezet számára. Két fajtájuk van, a zsírban és a vízben oldódó vitaminok. A kettő között annyi különbség van, hogy a vízben oldódók felvétele naponta történik még a zsírban oldódó vitaminokat raktározza a szervezet, így figyelni kell a bevitt mennyiségre!
Zsírban oldódó vitaminok:
A legkönnyebben úgy tudod megjegyezni, hogy a DEKA vitaminok.
- A-vitamin (retinol)
- D-vitamin ((kalciferol)
- E-vitamin (tokoferol)
- K-vitamin (fillokinon)
WTN D3- K2- A-vitamin komplex - 20ml + 100ml
Vízben oldódó vitaminok:
- B1 (tiamin)
- B2 (ribolavin)
- B3 (niacin)
- B4 (adenin)
- B5 (pantoténsav)
- B6 (piridoxin)
- B12 (kobolamin)
- B13 (orotsav)
- B15 (pangamsav)
- B17 (amigdalin)
- C-vitamin
- Folsav
- karnitin
- PABS
- kolin
- inozitol
A még többet szeretnél tudni a vitaminokról és szedési javaslatukról akkor iratkozz fel a hírlevelünkre!